ANALIZA SKŁADU CIAŁA

 Badania analizy składu ciała przeprowadzane  są na profesjonalnym i nowoczesnym densytometrze Lunar Prodigy firmy GE Healhcare.

Jest to  aparatura, dzięki której w zaledwie 6 minut możemy określić zawartość i proporcje podstawowych komponentów ciała z dokładnością dorównującą tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu.

  Analiza składu ciała przeprowadzona za pomocą densytometru jest jedną z najbardziej szczegółowych metod dostępnych na rynku, polecaną  przez lekarzy, dietetyków i trenerów.  

W kilka minut jesteśmy w stanie rzetelnie określić jaki jest rzeczywisty stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej i masy kostnej ! 

 

CO MIERZYMY ?

 
• masę tłuszczu
• masę minerałów kostnych
• masę ciała szczupłego
• masę tłuszczu trzewnego
• rozkład tkanki w obszarze jamy brzusznej i bioder
• uzyskujemy dane dla całego ciała oraz jego segmentów (kończyny górne, dolne, tułów, prawa i lewa strona, asymetria)
• wyniki porównywane sa do norm populacyjnych zarówno dla dorosłych jak i w wersji pediatrycznej
 

Urządzenie jest rodzajem wyspecjalizowanego aparatu rentgenowskiego opartego na metodzie absorpcjometrii promieniowania rentgenowskiego o dwóch energiach (DXA, ang.dual X-ray absorptiometry). Dzięki temu, oprócz szczegółowego określenia ilości masy mięśniowej, tkanki kostnej i tłuszczu w organizmie , możemy również szczegółowo ocenić ryzyko osteoporozy i złamań kości na jej skutek (zob. Badanie gęstości mineralnej kości – DENSYTOMETRIA).

Zarówno dla wyniku sportowego, jak i dla zdrowia odpowiedni ilościowo i jakościowo skład ciała ma ogromne znaczenie. Wiedza na ten temat pozwala m.in. precyzyjniej określić potrzeby i bodźce treningowe, sprawdzać efekty treningu, zaprogramować specjalistyczną dietę czy zdiagnozować zagrożenia zdrowotne i podjąć działania prewencyjne lub terapeutyczne. 

Ocena składu ciała u sportowców może pomóc zoptymalizować prowadzony proces treningowy, dlatego jej systematyczne wykonywanie ma duże znaczenie zarówno dla sportowców, jak i trenerów. Z kolei dla dietetyków i osób chcących zredukować masę, analiza składu ciała będzie kluczowa dla oceny rzeczywistych efektów walki z nadwagą.

Composition - całość

 

 

                      Analizując skład ciała warto także zbadać zawartość wody w organizmie metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA, ang. bioelectrical impedance analysis BIA ). W tym celu w naszym laboratorium wykorzystywany jest analizator X-Contact 356 Jawon Medical, dzięki któremu jesteśmy w stanie określić całkowitą zawartość wody w organizmie  oraz zawartość wody wewnątrz i zewnątrzkomórkowej .